Neden böyle bir BLOG ?

  • Günümüzde pekçok kişi hastalığı ile ilgili sadece doktorun verdiği bilgiler ile yetinmeyip kendisi de bilgi edinmek istiyor. Yani doktorun dedikleri ile yetinen ve hastalığı ile ilgili tüm süreci doktoruna emanet eden hasta tipi geçmişte kaldı.
  • Her ne kadar bu durum bazı (ya da çoğu) doktorlara garip ve hatta ürkütücü gelse de, bunda yanlış olan bir şey yok. Bununla birlikte, hastaların bilgi edinmek için çoğunlukla başvurdukları kaynak olan internet ile ilgili bazı sorunlar olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek.
  • Elbette internetten edinilen bilgi denilince akla ilk gelen, bilginin ne derecede güvenilir olduğu. Bilginin güvenilirliği önemli (hatta çok önemli) olmakla beraber en az bunun kadar önemli bir nokta da  bilginin içeriği.
  • Herhangi bir hastalık ile ilgili olarak internette araştırma yaptığınızda, karşınıza çıkan içeriklerin büyük bir kısmı, birbirini tekrarlayan, genel bilgilerden ibaret. Yeni ya da daha güncel sayılabilecek bilgiler ise ancak sansasyonel olması (veya sansasyonel hale getirilmesi) durumunda medya/internette yer alabiliyor.
  • Bununla birlikte, pek çok kişi, hastalığı ile ilgili daha güncel bilgiye ulaşmak istiyor. Eğer doktor iseniz güncel bilgiye ulaşmanın yolu, uzmanlık alanınız ile ilgili periyodik yayınlanan dergileri takip etmek.
  • Hasta iseniz, bu dergilerin dilini ve daha önemlisi bu dergilerde yayınlanan araştırmaların sizin için ne gibi bir anlam ifade ettiğini anlamanız olanaksız olmamakla birlikte bir hayli zor.
  • Lafı daha fazla uzatmadan, bizim, dolayısı ile bu blogun amacı, ikimizin de uzmanlık alanı olan ROMATOLOJİ ile ilgili aylık yayınlanan hakemli dergilerde, hastaların ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz makaleleri kısaca özetleyip yorumlamak.
Reklamlar